ALASTI MEHED TOOVAD KUNSTI KEVADE

Inna Grünfeldt, Virumaa Teataja

07-06-2013

 

Näitusel “Alasti mees” Rakvere Galeriis peavad Virumaa kunstnike värvikalt jõulised tööd dialoogi Ly Lestbergi tärkavat kevadet püüdvate aktifotodega.


Saatus ise andis märku, et näitus “Alasti mees” saaks teoks just kahekõne vormis. Kõik algaski kõnest – kursusekaaslaste Riho Hüti ja Ly Lestbergi telefonivestlusest.

“Olen ammu tahtnud, et Ly näitusega Rakverre tuleks, ja ikka aeg-ajalt helistan talle,” ütles Rakvere Galerii kuraator Riho Hütt. Seekord juhtus olema moment, kui Ly Lestberg oli just hakanud varakevadet fotodele püüdma.

“Enda lõbuks proovisin varakevadist loodust pungadega teha. Stuudios kaks õhtut pildistasin ja Riho helistas järgmine päev mulle, et aktinäitus tuleb. Ta ei teadnud, et ma pildistasin. Ta otsekui õhust tabas ära selle,” kõneles Ly Lestberg. Kaks varakevadist fotot, millest idee arenema hakkas, on näitusel vaid väikese viitena. “Vaimustusin just neist okste varjudest, mis tüvele langesid. Puude juures oli veel mahalangenud kastan, suured pungad okste küljes. Siis tekkis inspiratsioon, et kuidas oleks, kui neid oksi hoiaks meesakt ja okste vari läheks inimkeha peale. Mõtlesin, et panen varakevadise looduse ja aktid kokku, aga looduspilt jäi lõpuks välja,” rääkis kunstnik.

Stuudiopildid valmisid varem, aktid looduses said tehtud 9. mail. “Siis oli väljas veel talvetunne ja väga külm hetkel, aga modell oli väga entusiastlik,” sõnas ta.

Ühine näitus kohalike kunstnikega tundub Ly Lestbergile tore mõte. “Mul on väga huvitav vaadata sinna teisele seinale. Mul on seal paar lemmikut. Alguses kõhklesin, kuidas see kokku hakkab, aga nüüd näen, et väga hästi sobib,” oli kunstnik rahul.

Virulastest kunstnikud jäid oma töödest kõneldes napisõnaliseks. Hallan Kivisaar: “Selle pirnipuu sain kevadel ühest aiast. Ketid said ümber ...” Teet Suur: “Valisin niisuguse tehnika, et on süsi ja tume paber, valge pastelliga tegin. Hästi kiire tehnika. Kõik on otse ja lihtne.”

Mirjam Mölder-Mikfelt: “Ma teen üldse palju akte, nii naisakte kui ka meesakte. Kui ma akte maalin, teen üldiselt peast, ei vaata ühtegi modelli.” Ain Seeblum: “Akt on üks mu lemmikžanre. Selle töö puhul on oluline, et ma ei joonista kunagi akti figuurina, vaid minul võtab see asi portree suuna, sest pean ennast ka portreekunstnikuks. See on harukordne võimalus esimest korda iseendast teha portreed aktina. Teema kohta ütlen, et muinasjutud on meie endi teha.” Riho Hütt: “Alguses oli üks mees ja hoopis teistpidi. Siis tulid teised ja keerasin pilti.”

Galeriimehed Riho Hütt ja Raivo Riim näitust “Alasti mees” küll aadamaülikonnas ei avanud, kuid markeerisid seda kingi jalast võttes. Raivo Riim arutles sõna “akt” tähenduse üle, mis ulatub dokumendikaantest ja teatrivaatusest alastuse ja soojätkamiseni. “Siin on aktifotod, aktijoonistused ja aktimaalid,” võttis ta näituse kokku. “Akt näitab kunstnike suhtumist ja kunstnike oskust joonistada inimkeha. Kuidas läbi inimkeha anda edasi emotsioone ja sõnumeid. Tegelikult saab läbi inimkeha kõike edasi anda, see on nii väljendusrikas,” lisas Riho Hütt.

Rakvere linnapea Toomas Varek ütles, et näitus “Alasti mees” sobib Rakvere linna päevadesse väga hästi, kuna annab neile kunstivürtsi juurde. Varek nimetas, et kaalus küll aktinäitusele aktina saabumist, kuid siiski loobus mõttest. “Oleks pea kinni katnud, poleks keegi ära tundnud,” naljatas meer.


KUNSTNIKUD

Riho Hütt, Vello Lillemets, Ain Seeblum, Toomas Kaskmann, Maila Merilo, Mirjam Mölder-Mikfelt, Renate Leppik, Teet Suur, Jüri Jürna, Hallan Kivisaar, külalisena Ly Lestberg.