KUNSTIGALERIIS VÕIB UPPUDA VÄRVIDESSE

Helve Tamm

10-01-2014

 

Kunstigaleriis pArt saab jaanuari lõpuni nautida Mirjam Mölder-Mikfelti kirevalt värvilist ja abstraktset aktimaailma.

Igasuguse näituse puhul on kõige tähtsam esimene mulje, mis eksponeeritavaid esemeid või maale vaadates tekib. Just see esmamulje kas haarab su kohe endaga kaasa ning viib kogu näitust uudistama või jätab täiesti külmaks ning väljapaneku ruume käid läbi puhtast viisakusest.

Mirjam Mölder-Mikfelti ülevaatenäitusele sisenedes oli esimene reaktsioon: „Ohsaa, kui äge!” Ja sel moel sai reageeritud veel enne, kui saalis tuled põlema pandud. Tema kirkavärvilised maalid lausa hüppasid sisseastujale vastu ning selleks polnud isegi suuremat valgust vaja. Ainuüksi maalid ise olid kui valgussähvatused või nagu endale muhku pähe lüües lööks silmist välja sädemeid. Seda kõike ainult parimas mõttes.

Mölder-Mikfelti aktimaalid on tõesti äärmiselt huvitavad. Mitte ainult kirkuse ja jõuliste värvide poolest, vaid meeleolu tõttu, mis neilt vastu kumab. Tuleb tõdeda, et neis maalides on mingi omapärane lumm, mis kutsub ligi. Lisaks loovad nad mitmemõõtmelisuse tunde, mistõttu tahaks vägisi näppu pilti sisse torgata või vähemalt sõrme otsaga neid katsuda. Äkki seal taga ongi midagi veel ning kätt maali lükates kaob see kuskile teise sfääri?

Põltsamaa kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja märkis, et kunstnik pole inimkehasid maalinud kindlate modellide pealt, vaid on kasutanud selleks oma elavat fantaasiat. „Tema maalid on küll aktimaalid, kuid minu arust on need abstraktsed. Need kehad pole nii väga realistlikud, kuid väga mõnusad ja meeleolukad. Kunstnik teeb oma tööd suure mõnuga. Minu arust on need maalid kõik koos väga põnevad. Üksteist nad ei korda ja teine täiendab teist. Ja kuigi ta teeb kehasid oma fantaasia järgi, on need kompositsioonilt huvitavad ja paigas,” kommenteeris näitust Hakkaja.

Galerii Aatrium on Mölder-Mikfelti töid iseloomustanud samuti värvikirevate teostena. Galeriis on märgitud, et kunstnik peab endale kõige hingelähedasemaks abstraktset aktimaali, püüdes tabada inimkeha erinevaid vorme. Kunstnikku on kirjeldatud ka julgelt sõltumatu ja eeskujuvabana.

Rakveres sündinud Mirjam Mölder-Mikfelt on õppinud maalimist ja maalingute restaureerimist Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Maalikunstnikuna on ta tegutsenud alates 2004 aastast. Esinenud nende aastate jooksul mitmel pool nii oma isikunäitustega kui võtnud osa ka paljudest teistest näitustest Eestis ja mujal maailmas. Lisaks maalidele on kunstnik näitustel üles astunud ka fotode, joonistuste, kollaažide ja skulptuuriga. Põltsamaal välja pandud tööd on kokkuvõte tema kümneaastasest maalikunstniku teekonnast. Tema kirevat ja meeleolukat loomingut võib käia galeriis uudistamas 31.jaanuarini.