ISEPÄINE ISEÕPPIJA JA ENESEKINDEL MAALIJA

Teet Suur, Virumaa Teataja

17-07-2010

 

Mirjam Mölder-Mikfelt on Rakvere gümnaasiumi vilistlane, kes kunstnikuna naudib avastamisrõõmu.

Lõpetanud kodulinnas kunstiklassi, astus ta Tartu kõrgemasse kunstikooli lootuses omandada uusi teadmisi ja praktiseerida uusi tehnikaid. Kuid selgus, et akadeemiline kunstiharidus pole see, mida tema vajab.

Aasta kunstikoolis möödus isepäisele kunstnikuhingele, võideldes reeglite ja väljakujunenud õpetusstiilidega. Mirjam lahkus koolist kindla teadmise ja sooviga olla sõltumatu ja vaba reeglitest. Oluliseks peab ta ise arenemist ja suuremaks iseavastamisrõõmu kui etteantud sammude järgimist.

Mirjam loodab ainult endale ja on selle üle uhke. „Selleks, et õppida, ei pea käima koolis”, on Mirjami põhimõte. „Pean ennast iseõppinud kunstnikuks.”

„Kunstnikuna ei ole minu eesmärk püüelda au ja kuulsuse poole, samuti nagu ka minu lemmikute hulka kuulub tundmatud autoreid, sest vaatan eelkõige taiest ja see on kõige tähtsam,” selgitab enda põhimõtteid enesekindel noor kunstnik. „Praegune näitus Rakvere Galeriis on eelkõige selleks, et tuttavad ja näiteks endised õpetajad saaksid vaatama tulla seda, millega ma praegu tegelen,” põhjendab Mirjam väljapanekut.

„Maalima hakates ei ole mul kindlat nägemust, idee ja teostuslaad kujuneb välja maalimise käigus, arendan ideed lähtuvalt värvidest. Mind inspireerivad eelkõige värvid, need on minu jaoks kõige algus. Elu ja armastuse värvid on need, mida tahan lõuendile kanda,” avaldab kunstnik oma inspiratsiooniallikad.

„Samuti ei meeldi mulle oma töid müüa. Need on osa minust, ja kes ikka oma last raatsiks ära anda. Alati, kui olen seda sunnitud tegema, lepin kokku, et saan tööd vaatama tulla ja vajadusel näituse jaoks laenata.”

Varem maalidega mitmes Eesti linnas esinenud Mirjami töö jäi internetis silma Inglismaa näitusekorraldajatele ja nii rändasidki kaks taiest välisnäitusele teiste riikide esindajate loomingu kõrvale. Üks neist maalidest on reisilt tagasi ja vaatamiseks väljas siinsel näitusel.

Maalimiseta Mirjam oma elu ette ei kujuta. „Mõtlen maalimisele iga päev ja sellel on minu elus väga suur osa.”

Tehnikatega meeldib Mirjamil pidevalt eksperimenteerida. „See on põnev tee, mida mööda liikudes on huvitav avastada, kuhu võib välja jõuda. Mulle meeldivad paksud värvikihid ja tekstuurid, iga töö juures proovin midagi uut välja mõelda,” räägib ta.

Mirjami eesmärk ei ole oma maalidega edasi anda mingit erilist ega sügavat sõnumit, vaid lihtsalt pakkuda kaunite värvide ja kujunditega vaataja silmale puhkust, võib-olla isegi lihtsat ilu.

Näitus on koostatud aktimaalidest. „Akt on põnev teema, mis ei ammendu iialgi, ilus figuur ja värvikombinatsioon on põhilised,” ei tee Mirjam oma kunstist raketiteadust.